25 Kasım 2010 Perşembe

Ressamlar Eşref Armağan
Gözleri görmeyen Türk ressamın başarısı..
Yükleyen MetafizikMerkez. - Yepyeni haber videoları

Size bir mucizeden bahsetmek istiyorum ama öncelikle kendi itirafımı yapıyorum. Evet, bende çoğu insan gibi Türk sanatçıları çokta yüceltmeyi hatta hak ettikleri ilgiyi gösteremiyorum. Bir sanatçıyı yüceltmek ilk o kişiyi bilmekle gerçekleşir bu kadar basit olduğunu düşünüyorum. Tarzını beğenmek bile demiyorum sanatta bu tip şeylere mecbur değiliz öncelikle emeğine saygı ve bilmek bahsetmek konuşmak. Tabi bunlar benim şahsi fikrim.


Eşref Armağan (d. 1953, İstanbul) doğuştan görme engelli Türk ressamdır. Yaşamı boyunca görmediği nesnelerin maket modellerine parmak uçlarıyla dokunarak onları başarıyla resmedebilmiştir. 'The Colors of Darkness' isimli ödüllü belgesele konu olmuştur. Ayrıca Real Super Humans isimli belgeselde de aynı şekilde kendisinden ayrıntılı bir biçimde bahsedilmektedir. Hiç görmediği nesneleri dokunduktan sonra resmedebilme yeteneği nedeniyle Harvard Üniversitesi nöroloji bilim dalından profesörler kendisinin beyin fonksiyonlarını incelemiş, bunun sonucunda Eşref Armağan'ın bir nesneye dokunduğunda beynindeki görülen cisimlerin algılanması ile ilgili bölümün harekete geçtiğine şahit olmuşlardır. Hakkında ünlü İngiliz bilim dergisi 'New Scientist'te makale yayınlanan Armağan yaşamını İstanbul'da kendisi gibi görme engelli eşiyle beraber sürdürmektedir(wikipedia)

Eşref Armağan için hazırlanmış belgesel yukarıda paylaşım sitelerinde çokça yayınlandı hala izlemediyseniz mutlaka izleyin derim.

Daha geniş bilgi ve Galerisi için http://www.esrefarmagan.com/index-tr.html ressamın kendi sitesi.

Birkaç örnek;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder